PHURBU TSERING

PHURBU TSERING (1953-2010)

PHURBU TSERING (1953-2010)

Phurbu Tsering initially joined the Central Tibetan Administration’s civil service as an accountant cum junior clerk at a Tibetan settlement in Nepal’s Solo Khumbu region on 16 August 1973. After passing the probation period, he served as junior clerk in various places such as Lugsung Samdupling Co-operative Society at Bylakuppe, Office of Tibet Affairs at Delhi, acting head of Centre of Tibetan Religious Artifacts at Dharamsala and accountant at security department from 1 September 1978 – 10 October 1985.

From 15 April 1987 – 2 January 1991, he worked as manager of the Tibetan Handicraft Centres at Mundgod and Dekyi Larsoe Tibetan settlement in Bylakuppe. He was promoted to under secretary on 1 August 1992 and posted at the department of security. He continued to work at the department till 23 August 1993 after being promoted to deputy secretary on 15 June. He was promoted to joint secretary on 5 February 1999. From 19 March 1999 – 3 November 2001, he worked as joint secretary at health department and election commission. He was promoted to the post of additional secretary on 7 June 2007. He was the acting secretary for Tibetan Parliamentary Secretariat from 19 May 2008 – 16 August 2008. He was later promoted to the Parliamentary secretariat’s secretary general on 1 June 2010.

After felling ill for few months, he breathed his last at Tibetan Delek Hospital on Thursday, 29 July 2010. he was 57 years old.

Source: Tibet.net

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s